Grudzień 2018
Udostępnij:

Naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego wzięli udział w Szczycie Klimatycznym ONZ – COP24


Pracownicy naukowi z Wydziału Leśnego oraz z Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego aktywnie włączyli się w debatę naukową dotyczącą zmian klimatu w ramach Konferencji COP24, która od 3 grudnia odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. 

Sobotni cykl wykładów i debat w Polskim Pawilonie poświęcony był miastom i obszarom metropolitalnym. Zaproszeni goście dyskutowali o konsekwencjach stale pogłębiającego się procesu urbanizacji państw i regionów na całym świecie oraz o koniecznych do wprowadzenia rozwiązaniach, mających na celu ograniczenie niskiej emisji. Wśród zaproszonych gości znalazł się prof. dr hab. inż. Marcin Pietrzykowski, Dziekan Wydziału Leśnego UR, który wygłosił referat zamawiany na temat wyzwań związanych ze zmianą klimatu w regionach i miastach.

Dla gości COP24 miasto Katowice przygotowało specjalną ofertę wycieczek tematycznych. Profesor Marcin Pietrzykowski, Dziekan Wydziału Leśnego, wspólnie z Profesorem Stanisławem Małkiem, Pełnomocnikiem Rektora ds. Wymiany Międzynarodowej, zaangażonwani byli w oprowadzanie wycieczek oraz przeprowadzenie  prezentacji dla uczestników Szczytu w ramach tzw. Eco-tour „Beskidy i tereny poprzemysłowe” .

Z rekomendacji  Polskiego Klubu Ekologicznego w Szczycie Klimatycznym COP24 w Katowicach uczestniczyli również pracownicy Katedry Ekologii, Klimatologii i Ochrony Powietrza  na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji: prof. dr hab. inż. Janusz Miczyński i dr hab. inż. Agnieszka Ziernicka-Wojtaszek. Naukowcy zostali zaproszeni do udziału w 12 panelach  tematycznych: 3 grudnia - „Solidarna i sprawiedliwa transformacja”, 4 grudnia – „Elektromobilność”, 5 grudnia – „Innowacja”, 6 grudnia – „Energetyka”, 7 grudnia – „Dzień Leśny”, 8 grudnia – „Dzień Miejski”, 10 grudnia – „Finanse i Klimat”, 11 grudnia – „Działania, finansowanie, technologie dla czystego powietrza”, 12 grudnia – „Czyste Paliwa” oraz w agendzie deklaracji „Lasy dla klimatu”, 13 grudnia – „Ciepłownictwo”, 14 grudnia – „Człowiek”.  W pierwszym dniu Szczytu, tj. 3 grudnia, Naukowcy zostali zaproszeni do Telewizji Kraków, do programu „Tematy Dnia”, oraz wypowiedzieli się dla Programu 1. i 3. Polskiego Radia.

Szczyty klimatyczne ONZ, czyli tzw. COP (Conference of the Parties), są globalnymi konferencjami, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Polska już po raz drugi była ich gospodarzem – w 2008 r. w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie.

Poniżej fotografie autorstwa prof. dr hab. inż. Janusza Miczyńskiego


Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Aleja Mickiewicza 21, 31-120 Kraków
rector[a]urk.edu.pl
NIP: 675 000 21 18    REGON: 000001815    ESP: /URKRAKOW/skrytka
  
© 2024 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie