Maj 2021
Udostępnij:

Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju forum gospodarczego w Krynicy-Zdroju


Województwo Małopolskie rozpoczęło długofalową współpracę z czternastoma uczelniami wyższymi. Umożliwi ona podejmowanie wspólnych działań na rzecz rozwoju gospodarczego Małopolski i ułatwi realizację innowacyjnych projektów i kluczowych przedsięwzięć, m.in. forum gospodarczego w Krynicy-Zdroju.

– Porozumienie, które dzisiaj podpisaliśmy, jest początkiem bezprecedensowego przedsięwzięcia. Współpraca samorządu ze środowiskiem naukowym na szczeblu akademickim jest nie tylko szansą na pobudzenie aktywności gospodarczej w regionie i podniesienie jego konkurencyjności. To także kolejny krok w przygotowaniach do forum gospodarczego, które odbędzie się już we wrześniu w Krynicy-Zdroju – mówił marszałek Witold Kozłowski.

Na mocy podpisanych porozumień, współpracę z Województwem Małopolskim rozpoczęły: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie, Akademia Ignatianum w Krakowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. B. Czecha w Krakowie, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej, Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie i Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. Jacek Popiel powiedział, że: - Jest to wspaniała inicjatywa, łącząca potencjał ośrodków naukowych nie tylko w Krakowie, ale i całej Małopolsce. Prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, wspomniał, że: - Każda Uczelnia wnosi swój wkład poprzez swoje doświadczenie, które stanowi niezwykle ważny element nowoczesnego świata, a symbolem tego są nowe technologie. Z kolei Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK podkreślił, iż: - Podpisanie umowy stanowi ogromną szansę na wykorzystanie potencjału ekonomicznego drzemiącego w Polsce Południowej.

W uroczystym spotkaniu, poza sygnatariuszami porozumienia, tj. rektorami uczelni i marszałkiem Witoldem Kozłowskim, uczestniczyli także: wicemarszałkowie Łukasz Smółka i Tomasz Urynowicz oraz Marta Malec-Lech i Iwona Gibas z zarządu województwa.

Porozumienia zakładają m.in. wspólne działania na rzecz rozwoju forum gospodarczego w Krynicy-Zdroju, w tym powołanie Rady Naukowej z udziałem przedstawicieli kluczowych uczelni wyższych. Dotyczą również ścisłej współpracy uczelni z samorządem wojewódzkim w zakresie organizacji wolontariatu podczas III Igrzysk Europejskich w 2023 r. – w tym stworzenia bazy studentów, którzy podejmą się pracy w charakterze wolontariuszy na tym wydarzeniu. Mówią także o współpracy związanej z przygotowaniami do Europejskiego Festiwalu Biegowego.

- Nawiązanie tak szerokiej współpracy stworzy warunki do wymiany bezcennych doświadczeń organizacyjnych i metodycznych. Jestem przekonany, że wzmocnienie więzi między sferą nauki i gospodarki wyzwoli efekt synergii, który przełoży się na przyspieszenie rozwoju całego województwa, zarówno na polu gospodarczym, jak i edukacyjnym. Wspólne działania przy realizacji innowacyjnych projektów i przedsięwzięć wpisują się także w Strategię Rozwoju Województwa „Małopolska 2030” – podkreślał marszałek Witold Kozłowski.

Więcej zdjęć

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Aleja Mickiewicza 21, 31-120 Kraków
rector[a]urk.edu.pl
NIP: 675 000 21 18    REGON: 000001815    ESP: /URKRAKOW/skrytka
  
© 2024 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie