Regulamin uczestnictwa
REGULAMIN UCZESTNICTWA
STUDENTÓW /Praktyki/ Studia/
oraz NAUCZYCIELI AKADEMICKICH I PRACOWNIKÓW /Szkolenia / Prowadzenie zajęć/
UNIWERSYTETU ROLNICZEGO W KRAKOWIE W PROGRAMIE ERASMUS+
I. Postanowienia wstępne
§ 1
Jeżeli w Regulaminie mowa jest o:
- Student – należy przez to rozumieć, uczestnik studiów I stopnia, II stopnia, jednolitych studiów magisterskich lub Szkoły Doktorskiej
- Nauczyciel akademicki – osoba zatrudniona na UR na stanowisku nauczyciela akademickiego.
- Pracownik – osoba zatrudniona na UR na podstawie Umowy o Pracę.
- Uczelnia Macierzysta – w rozumieniu niniejszego regulaminu jest to Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
- Biuro Wymiany Międzynarodowej - jednostka organizacyjna powołana przez Rektora pełniąca funkcję Koordynatora ds. Erasmusa.
- Formularz zgłoszeniowy – wniosek wraz z załącznikami składany w Biurze Wymiany Międzynarodowej po ogłoszeniu naboru wniosków.
- Wykaz przedmiotów (Transcript of Records) – przedmioty wraz z przypisaną do nich liczbą ECTS, jakie student uzyskał w trakcie studiów w uczelni zagranicznej. Jest dokument poświadczający uzyskanie zaliczeń zrealizowanych przedmiotów w Uczelni partnerskiej.
- Potwierdzenie okresu pobytu zagranicą (Confirmation of Erasmus Study Period) – stanowi potwierdzenie pobytu w uczelni przyjmującej oraz podstawę do uzyskania zaliczenia zrealizowanych w uczelni partnerskiej przedmiotów.
- Porozumienie o programie zajęć (Learning Agreement) – ustalony przez uczelnie partnerskie program zajęć, który student zobligowany jest zaliczyć. Podpisany przez obie strony dokument stanowi integralna część umowy.
- Zmianach w pierwotnie uzgodnionym porozumieniu dotyczącym programu zajęć (Changes to Learning Agreement) – dokument, który musi zostać zgłoszony do Biura Wymiany Międzynarodowej w terminie do 30 dni od daty rozpoczęcia zajęć dydaktycznych i zatwierdzony przez Dziekana właściwego wydziału.
- Indywidualny Program Nauczania (Individual Teaching Programme) –projekt planu i tematyki zajęć, jakie nauczyciel planuje realizować w uczelni partnerskiej. Wymaga pisemnego potwierdzenia za strony uczelni przyjmującej.
- Indywidualny program szkolenia (Individual Work Programme) – jest to dokument określający tematykę i plan szkolenia. Wymaga pisemnego potwierdzenia przez instytucję przyjmującą.
- Program praktyk (Training Agreement) – plan praktyk zatwierdzony przez koordynatora wydziałowego lub opiekuna praktyk oraz Biuro Wymiany Międzynarodowej i stanowi niezbędny załącznik do wniosku o dofinansowanie praktyk studenckich.
- Umowa między studentem i uczelnią (wyjazd na studia) – pisemne porozumienie określające obowiązki uczelni i studenta. Stanowi warunek niezbędny do wyjazdu w ramach programu Erasmus+.
- Umowa między studentem i uczelnią (wyjazd na praktykę) – umowa, która określa zakres oraz warunki odbywania praktyk. Ponadto reguluje kwestie wypłat oraz rozliczeń stypendium.
- Umowa pomiędzy nauczycielem akademickim i uczelnią w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych (STA) – pisemne porozumienie określające obowiązki uczelni i nauczyciela akademickiego. Stanowi warunek niezbędny do wyjazdu w ramach programu Erasmus+.
- Umowa pomiędzy pracownikiem i uczelnią (wyjazd szkoleniowy STT) – umowa, która określa zakres oraz warunki odbywania szkoleń.
§ 2
- Rekrutację studentów na wyjazdy na studia i praktyki oraz wykładowców w ramach Programu Erasmus+ prowadzą koordynatorzy w macierzystych jednostkach, wyznaczeni przez Prorektora ds. Dydaktycznych i Studenckich,
- W celu przeprowadzenia kwalifikacji koordynator powołuje w formie pisemnej komisję kwalifikacyjną, zwaną dalej Komisją. W podstawowy skład Komisji wchodzą: koordynator, pracownik danej jednostki macierzystej oraz sekretarz.
- Szczegółowe zasady rekrutacji ustalone zostały w §3 i §4 Regulaminu
- Rekrutacja kandydatów na studia powinna być zakończona do końca 31 marca danego roku.
- Dopuszczalna jest dodatkowa rekrutacja w przypadku niewyczerpania limitów w ustalonym terminie, nie później niż do 30 maja.
- Rekrutacja pracowników akademickich i administracyjnych musi zostać zakończona do 30 czerwca, a w przypadku niewyczerpania limitów w podstawowym terminie, nie później niż do 30 września.
- Koordynator ogłasza listę rankingową i protokół rekrutacji kandydatów zakwalifikowanych do udziału w programie i przekazuje ją do Biura Wymiany Międzynarodowej.
- Biuro Wymiany Międzynarodowej w terminie 14 dni ogłasza listę zakwalifikowanych uczestników. Informacja o wynikach dostępna jest w BWM.
- Warunkiem dodatkowym rekrutacji kandydata na wyjazd w ramach programu Erasmus+ jest pozytywna ocena pracownika.
II. Warunki Uczestnictwa
§ 3
- studia/- praktyka
- W programie mogą uczestniczyć osoby spełniające następujące warunki:
- studenci I lub II stopnia, jednolitych studiów magisterskich lub Szkoły Doktorskiej, st. stacjonarnych i niestacjonarnych,
- obywatele kraju uprawnionego do udziału w programie Erasmus+, a także posiadający prawo swobodnego poruszania się po terytorium Unii Europejskiej (UE),
- posiadające zaliczenie pierwszego roku studiów, pierwszego stopnia, lub są zarejestrowane na pierwszym semestrze studiów drugiego stopnia lub Szkoły Doktorskiej (warunkowo dopuszcza się studentów pierwszego roku, pierwszego cyklu studiów – wyjazd uzależnia się od zaliczenia pierwszego roku studiów)
- nie przebywają na urlopie dziekańskim w trakcie pobytu na stypendium,
- nie wykorzystali pełnego limitu czasu przeznaczonego na mobilność w ramach jednego cyklu studiów tj. 12 miesięcy w celu realizacji części studiów oraz 12 miesięcy na praktykę zgodnie z Regulaminem samego Programu.
- posiadają znajomość języka obcego, w którym będzie prowadzona nauka w uczelni przyjmującej w stopniu umożliwiającym studiowanie lub praktykę,
- gdy w przypadku wyjazdu na studia, średnia studenta ze wszystkich ukończonych semestrów studiów powinna wynosić nie mniej niż 3,5
- Student może zostać skierowany do uczelni partnerskiej w celu realizacji części studiów wyłącznie do jednostki, z którą UR zawarł międzyinstytucjonalną umowę Erasmus+.
§ 4
- szkolenia/- prowadzenie zajęć
- W programie mogą uczestniczyć osoby:
- będące pracownikami zatrudnionymi na Uniwersytecie Rolniczym,
- przy zaleceniu aby pierwszeństwo w przyznaniu stypendium Erasmus+ mieli kandydaci ubiegający się o mobilność po raz pierwszy,
- przy zaleceniu aby pierwszeństwo w przyznaniu stypendium Erasmus+ mieli kandydaci prowadzący zajęcia w ramach programu dla studentów obcokrajowców lub posiadający znaczący wkład w rozwój internacjonalizacji Uniwersytetu Rolniczego.
- nie przebywające na urlopie zdrowotnym, macierzyńskim, wychowawczym lub innym.
- Termin mobilności nie może pokrywać się z innymi wydarzeniami finansowanymi z innych źródeł.
III. Zadania Komisji Rekrutacyjnej
§ 5
- Komisja Rekrutacyjna określa zasady kwalifikacji kandydatów w poszczególnych jednostkach. Do informacji publicznej (na stronie internetowej Uniwersytetu) przekazywane będą aktualizowane dane dotyczące zasad i kryteriów ubiegania się o stypendium w ramach programu Erasmus+, uczelni partnerskich, liczbie miejsc dostępnych w danym rodzaju mobilności, okresie trwania i poziomie studiów, języku wykładowym, wymaganych dokumentach a także terminie i miejscu ich składania, zasadach zwolnienia z opłat za studia na czas skierowania na zagraniczne studia częściowe, a także składzie Komisji w poszczególnych jednostkach, trybie i terminie odwołań. Komisja kieruje się w swych działaniach wymogami wskazanymi przez uczelnie partnerska, np. wobec dokumentów potwierdzających znajomość języka obcego przez kandydata.
- Kryteria rekrutacji:
- średnia ocen ze wszystkich ukończonych semestrów studiów powinna wynosić nie mniej niż 3,5,
- znajomość właściwego języka obcego oraz jego poziom (zgodnie z wymogami programu Erasmus+),
- zaleca się, aby pierwszeństwo podczas rekrutacji mieli studenci ubiegający się o wyjazd w ramach Programu Erasmus+ po raz pierwszy,
- do rekrutacji mogą przystępować kandydaci, którzy w momencie rozpoczęcia mobilności będą przynajmniej na II roku studiów I stopnia, jednolitych studiów magisterskich lub studentami II lub Szkoły Doktorskiej, za wyjątkiem studentów studiów podyplomowych.
- studenci I roku studiów I stopnia mogą uczestniczyć w Programie, pod warunkiem zaliczenia pierwszego roku studiów.
- Studenci I roku studiów kwalifikowani są na podstawie list rankingowych, zgodnie z kolejnością przedstawioną przez odpowiednia władze wydziałowe.
- o stypendium Erasmus mogą ubiegać się studenci, którzy odbyli już studia bądź praktykę zagraniczną, jednak łączna długość pobytu za granicą, finansowana z programu Erasmus+ nie może przekraczać 12 miesięcy (w danym etapie studiów).
- W jednym roku akademickim możliwe jest przyznanie jednej osobie jednego wyjazdu na praktykę oraz jednego wyjazdu na studia, przy czym mobilności te nie mogą się pokrywać
2a. Studia (SMS):
- Minimalny okres mobilności na studia (SMS) wynosi 3 miesiące (90 dni), a maksymalny 10 miesięcy (300 dni), jednak możliwość otrzymania stypendiów jest uzależniona od wykorzystania i dostępności funduszy przyznanych jednostce przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).
2b. Praktyka (SMP):
- Minimalny okres mobilności na praktykę (SMP) wynosi 2 miesiące (60 dni), a maksymalny 10 miesięcy (300 dni), jednak możliwość otrzymania stypendiów jest uzależniona od wykorzystania i dostępności funduszy przyznanych jednostce przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).
- Kandydatowi może zostać przyznana mobilność na maksymalny okres wynoszący 12 miesięcy (na każdy stopień studiów), jednak od każdego etapu będzie odjęty czas mobilności uprzednio odbyty w ramach Programu:
- W przypadku studenta jednolitych studiów magisterskich „kapitał mobilności” wynosi 24 miesiące,
- W okresie pobierania stypendium z programu Erasmus + student nie może pobierać innego stypendium finansowanego z funduszy Unii Europejskiej. O innych stypendiach (np. stypendium rządu RP) kandydat jest zobowiązany do niezwłocznego poinformowania o zaistniałej sytuacji Biuro Wymiany Międzynarodowej. O zachowaniu prawa do tego stypendium decyduje instytucja je przyznająca,
- Komisja może podjąć decyzję o wyrażeniu zgody na mobilność studenta (za jego zgodą) , finansowana tylko częściowo przez program Erasmus +.
- Opiekunem naukowym kandydata przed rozpoczęciem mobilności, jak i podczas jej trwania jest koordynator ds. mobilności jednostki macierzystej.
- Kwalifikacja kandydatów zostaje zakończona do dnia 31 marca każdego roku. Kandydatom zgłoszonym do tego terminu będzie przysługiwać stypendium programu Erasmus+ (zgodnie z decyzją Komisji). Wysokość stypendium będzie zależna od środków przyznanych na dany okres przez FRSE.
- Stypendium programu Erasmus jest przyznawane i wypłacane studentowi wyłącznie za rzeczywisty okres studiowania / odbywania praktyki w zagranicznej uczelni i zgodnie z ostateczną decyzją prorektora ds. Współpracy z Zagranicą.
- W przypadku rezygnacji kandydata z planowanego wyjazdu, zatwierdzonego przez Komisję Rekrutacyjną, możliwość rozpoczęcia mobilności przysługuje kolejnej osobie znajdującej się na liście rezerwowej.
- Miesięczna kwota stypendium przyznawana jest zgodnie z informacją przekazaną przez Fundacje Rozwoju Systemu Edukacji, wysokość stypendium zależna od grupy krajów, do której należy jednostka przyjmująca.
- Studenci, którzy w momencie podjęcia mobilności posiadają więcej niż jedno zaliczenie warunkowe bądź powtarzają dany etap studiów nie są uprawnieni do udziału w programie Erasmus+.
- Uczestnicy mobilności podczas całego pobytu na wymianie Erasmus+ są zobligowani do posiadania statusu studenta UR. Nie mogą też być w trakcie urlopu.
- Powyższe zasady wstępnej kwalifikacji zostały stworzone w oparciu o wytyczne i informacje przekazane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencję Programu Erasmus+, na dzień publikacji przez Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
- Wszelkie zmiany warunków ogólnych, zasad kwalifikacji studentów będą publikowane na stronie internetowej Biura Wymiany Międzynarodowej (https://urk.edu.pl/index/site/4360/) oraz przekazywane niezwłocznie koordynatorom poszczególnych jednostek.
IV. Rozliczenie i powrót
§ 6
- Po powrocie uczestnik mobilności jest zobowiązany do rozliczenia pobytu w Biurze Współpracy i Wymiany Międzynarodowej i u wydziałowego koordynatora ds. Erasmus+.
- Student w tym celu przedkłada oryginał Transcript of Records do właściwego dziakanatu oraz kopię do Biura Wymiany i Współpracy Międzynarodowej.
- Przedmioty uwzględnione i zaliczone w dokumencie stanowią podstawę do zaliczenia i uznania przedmiotów w obowiązującym w Uczelni programie studiów.
- Decyzję o uznaniu i przeniesieniu osiągnieć podejmuje przy współpracy z wydziałowym koordynatorem ds. Erasmus+, Dziekan wydziału, dokonuje stosownych wpisów w dokumentacji toku studiów w tym punktów ECTS i ocen końcowych, na zasadach obowiązujących w Regulaminie Studiów.
- W przypadku programów studiów, dla których w danym semestrze przewidziano realizację lektoratu z języka obcego, szczegółowe wytyczne do zaliczenia określa Studium Języków Obcych.
- Uznane i przeniesione osiągnięcia studenta stanowią podstawę do zliczenia semestru.
- Informacja o realizacji części programu w ramach wymiany Erasmus+ może zostać odnotowana wraz z nazwami realizowanych przedmiotów w języku obcym w pkt 6.1 Suplementu do dyplomu tj. dodatkowych informacjach, dotyczących osiągnięć dydaktycznych studenta.
Dodatkowe informacje: